Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Rapid- FC Vaslui 3-2. Gazdele iau punctele după ce au fost conduse de două ori şi au ratat un penalty

Sursa foto: viorel hizo
13 Sep 2009   •   20:08

Rapid a trecut repede peste eşecul răsunător din etapa trecută, când a fost învinsă de nou-promovata de la Astra Ploieşti cu 3-1. Acasă, în faţa suporterilor, rapidiştii şi-au spălat ruşinea, reuşind trei goluri.
Formaţia lui Viorel Hizo întâlnea una din cele mai apreciate echipe ale campionatului, dar era faorită şi a confirmat. Ei au reuşit să îşi menţină media de trei goluri pe meci la întâlnirile de acasă.
Vasluienii, pe de altă parte, cu numai 3 puncte din partidele din deplasare şi tot atâtea goluri.
Întâlnirea dintre cele două formaţii care visează la cupele europene era una în care se căuta victoria.
Rapid s-a impus după ce a fost condusă de două ori şi a ratat şi un 11 m.
Oaspeţii au marcat încă din debutul partidei, minutul 8. Gerlem execută o lovitură liberă din tuşă stângă, iar Jovanovic reia cu capul spre colţul lung. Portarul rapidist nu a avut nicio şansă. La zece minute, Herea egalează printr-o lovitură de cap în urma unei alte lovituri libere.
Scorul la pauză rămâne 1-1, pentru ca debutul reluării să fie, de această dată, al gazdelor.
În minutul 66, Lazăr găseşte o pasă filtrantă printre stopperii moldoveni, Ioniţă ia prim-planul în duelul cu Kuciak şi provoacă un penalty, dar acesta din urmă ratează execuţia.
În faza imediat următoare, ocazia se răzbună şi moldovenii preiau din nou conducere, prin Nemanja Jovanovici.

Rapid nu se lasă şi egalează din nou alte 10 minute mai târziu, prin Mugurel Buga. În minutul 80, Spadacio îşi răscumpără greşeala de la penalty centrând perfect pentru reluarea superbă a lui Herea. Bară-gol şi Rapid răstoarnă situaţia pe tabela de marcaj.
Rapid a acumulat nouă puncte, în timp ce Vasluiul rămâne cu zece puncte.

"A fost un meci greu şi e bine că am reuşit să câştigăm. Mă bucur că am reuşit să înscriu, e prima dublă de cînd sunt în Liga I. Sunt fericit că am marcat azi şi am făcut un meci bun. I-am dedicat golurile lui Mardare, e colegul meu şi îmi pare rău pentru ce a păţit fratele lui. Şi noi avem fraţi şi ştim cum e. Important e să ridice capul şi să meargă mai departe! Îmi pare rău că Spadacio a ratat acel penalty, trece printr-o perioadă mai grea, dar o va depăşi şi va fi acel Spadacio din sezonul trecut", a declarat Herea la finalul meciului.
Acesta a ajuns pe prima poziţie în topul golgeterilor Ligii I, după cele două goluri cu FC Vaslui şi cel cu Iaşi.

Fratele lui Mardare a fost implicat într-un accident rutier în urma căreia au decedat iubita sa şi mama acesteia.

Rapid: 1. A. Marinescu, 28. Ad. Iordache, 32. Ad. Iencsi, 19. Bozovici, 2. Ferreira, 10. Herea, 15. C. Lazăr, 30. Spadacio, 6. Matici, 20. St. Grigorie, 18. Joao Pinto
Rezerve: 89. Straton, 23. M. Constantin, 25. D. Bratu, 5. Mardare, 16. Ivelja, 29. Buga, 11. Al. Ioniţă
Antrenor: Viorel Hizo