Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Sarajevo egalează Clujul, 1-1. Vezi aici rezultatele în timp real

Sarajevo egalează Clujul, 1-1. Vezi aici rezultatele în timp real

20 Aug 2009   •   22:08

Pentru al doilea sezon consecutiv, în grupele celei de-a doua competiţii europene intercluburi pot ajunge cinci echipe româneşti. Anul trecut, în ultimul sezon al Cupei UEFA, toate cele cinci formaţii româneşti angrenate în competiţie au fost eliminate, unele meritat, altele ruşinos.
Acum, odată cu schimbarea denumirii competiţiei în Europa League, putem spera şi la o schimbare, în bine, a evoluţiei din teren a formaţiilor din Liga I. Steaua, Dinamo, FC Vaslui şi CFR Cluj pot să i se alăture Politehnicii Timişoara în grupele Europa League, unde bănăţenii se vor califica în urma eliminării din play-off-ul Ligii Campionilor, în cazul în care nu se întâmplă o minune în returul de la Stuttgart.

Urmăriţi pe Antena 3 Sport, în comentariu live-text, desfăşurarea partidelor din Europa League în care sunt implicate formaţiile româneşti:

Steaua - Saint Patrick's 3-0 (final), ora de start 20:30
Minutul 4 - Kapetanos are prima ocazie a meciului, dar luftează în interiorul careului.
Minutul 14 - Surdu conduce un contraatac periculos, îi pasează lui Nicoliţă, dar Rogers iese la timp din poartă pentru a-l bloca pe stelist.
Minutul 23 - Partridge şutează de la marginea careului în forţă, însă Tătăruşanu se poate considera norocos pentru că şutul a trecut pe lângă poartă.
Minutul 36 - Rogers scoate lovitura de cap a lui Nicoliţă, după centrarea lui Ochiroşii.
Minutul 56 - Bănel Nicoliţă şutează din unghi, pe colţul lungi şi deschide scorul pentru Steaua.
Minutul 65 - Bogdan Stancu înscrie după o pasă scurtă a lui Bănel Nicoliţă în careu.
Minutul 77 - O'Connor are ocazia să înscrie un important gol în deplasare, însă şutul său de la 16 metri trece pe lângă poartă. Tătăruşanu nu a schiţat niciun gest.
Minutul 81 - Surdu intră în careu, îi pasează lui Stancu, iar acesta pune latul şi face 3-0.
Fluier final. Steaua a câştigat meciul cu 3-0!

Dinamo - Slovan Liberec 0-1 (final, meci suspendat), ora 20:30
Minutul 5 - Oaspeţii deschid scorul prin Liska, cu o lovitură de cap bine plasată.
Minutul 13 - Kerici ratează o imensă ocazie la poarta lui Dolha, după ce a scăpat singur cu portarul dinamovist.
Minutul 18 - Kerici îl ridiculizează pe Scarlatache şi scapă singur spre poarta lui Dolha, lateral stânga. Centrarea lui în careu este respinsă însă în corner.
Minutul 25 - Torje pleacă singur pe contraatac, dar nimeni nu îl sprijină şi pierde în cele din urmă mingea.
Minutul 32 - Cristea şutează foarte bine de la 30 de metri. Şutul este respins în corner de portarul oaspeţilor.
Minutul 61 - Gabriel Torje îşi încearcă norocul cu un şut din colţul careului, dar Hauzer reţine fără probleme.
Minutul 67 - Andrei Cristea trimite cu capul puţin pe lângă poartă.
Minutul 68 - Andrei Cristea centrează şi e rândul lui Marius Niculae să rateze lovitura de cap.
Minutul 81 - Dolha are un reflex uimitor şi salvează Dinamo de la un rezultat şi mai ruşinos.
Minutul 84 - Blazek nu îi iartă pe dinamovişti şi urcă scorul la 2-0, după ce s-a jucat prin careul lui Dolha.
Minutul 86 - Un fan dinamovist intră pe teren şi se dă în spectacol. Este în cele din urmă prins de stewarzi, dar începe circul în tribune, unde suporterii au rupt gardul.
Minutul 87 - Arbitrul a oprit meciul după ce peste 100 de fani dinamovişti au pătruns în teren. Exasperaţi de jocul prost făcut de dinamovişti, fanii au zis să se dea ei în spectacol. Dacă pe teren era 0-2, scorul final va fi stabilit la masa verde: Dinamo - Slovan Liberec 0-3!

FC Vaslui - AEK Atena 2-1 (final), ora 21:00
Minutul 10 - Gerlem combină frumos cu un coleg şi ajunge singur în careul de 16 metri, dar Saja scoate şutul lui.
Minutul 20 - Hăisan scoate în corner şutul bine plasat de Djebbour.
Minutul 24 - Blanco scapă singur spre poarta lui Hăisan, dar semi-luftează de la 18 metri şi mingea iese afară.
Minutul 28 - Wesley deschide scorul pentru FC Vaslui, cu o lovitură de cap excelent plasată, în urma unui corner.
Minutul 51 - Hăisan respinge o minge în faţă, dar reluarea lui Makos se opreşte în plasa laterală.
Minutul 68 - Blanco egalează pentru AEK din penalty.
Minutul 82 - Ljubinkovic obţine un penalty. Wesley face 2-1!
Fluier final şi o victorie importantă pentru FC Vaslui, să sperăm că şi suficientă.

FK Sarajevo - CFR Cluj 1-1 (final), ora 21:15
Minutul 18 - Culio driblează frumos pe partea dreaptă şi centrează perfect în careu, de unde Dani a reluat în plasa gazdelor.
Minutul 26 - Kone înscrie cu o figură de karate, dar golul este anulat pe motiv de fault în atac.
Minutul 77 - Gazdele au reuşit să egaleze prin Hadzic.