Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat în premieră Cupa României

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat în premieră Cupa României

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat în premieră Cupa României, după 2-1 cu FC Voluntari.

Sursa foto: SIMION MECHNO / AGERPRES
de Redacția Antena 3 CNN    |    19 Mai 2022   •   22:43

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat în premieră Cupa României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (2-0), joi seara, în finala desfăşurată pe Stadionul Rapid-Giuleşti din Capitală.

După finala pierdută în 2020, Sepsi OSK obține trofeul pentru prima dată în istorie.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat Cupa României

La doar 11 ani de la înființare și la 5 de la accederea în prima ligă, Sepsi OSK a obținut primul trofeu din istoria clubului, urmând ca în sezonul viitor să evolueze în turul al doilea preliminar din Conference League.

Pentru antrenorul Cristiano Bergodi este cel de al doilea trofeu în România, după câștigarea Supercupei cu Rapid, în 2007.