Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua, Rapid şi FC Vaslui nu profită de paşii greşiţi făcuţi de CFR şi Dinamo

Steaua, Rapid şi FC Vaslui nu profită de paşii greşiţi făcuţi de CFR şi Dinamo

Sursa foto: Foto: GSp.ro
23 Mar 2012   •   09:53

Deşi au remizat în ultimele jocuri de campionat, CFR Cluj şi Dinamo Bucureşti au reuşit să îşi mărească indirect avansul în clasamentul Ligii I, după ce joi seara Rapid, Steaua şi FC Vaslui au fost învinse de Ceahlăul, FCM Târgu Mureş, respectiv FC Braşov.

FCM Târgu Mureş i-a administrat Stelei prima înfrângere în 2012, la capătul unui meci dificil pentru "centralul" Balaj, al cărui arbitraj a fost contestat de oficialii Stelei. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Robert Ilyeş, în minutul 13, după o greşeală a portarului Ciprian Tătăruşanu.

Steaua a fost însă privată de un penalty în ultimul minut al prelungirilor, când portarul Septimiu Albuţ l-a faultat în careu pe Vlad Chiricheş. Şi mureşenii au cerut penalty, în min. 81, la un duel între Danijel Subotic şi Vlad Chiricheş.

Rapid a pierdut al doilea meci consecutiv, fiind învinsă surprinzător de Ceahlăul Piatra Neamţ pe teren propriu, scor 2-1. Oaspeţii, la primul succes în 2012, au deschis scorul prin Marian Constantinescu (38), care a speculat o gafă a fundaşului Marcos Antonio. Rapid a restabilit egalitatea prin Herea, dintr-un penalty scos de Mihai Roman înainte de pauză, însă nemţenii au dat lovitura spre final, când Stana a pătruns fără probleme prin apărarea giuleştenilor şi l-a executat pe Vâtcă.

În cealaltă partidă disputată joi, FC Vaslui a cedat pe teren propriu în faţa formaţiei FC Braşov, singurul gol al partidei fiind înscris de Mugurel Buga în minutul 45.