Antena 3 CNN Sport Gimnasta Sabrina Voinea, aur la bârnă și sol, la Cupa Mondială de la Doha

Gimnasta Sabrina Voinea, aur la bârnă și sol, la Cupa Mondială de la Doha

Gimnasta Sabrina Voinea a câștigat două medalii de aur la Cupa Mondială de la Doha (Qatar), după ce românca s-a impus atât în finala de la bârnă, cât și în finala de la sol.

Sursa foto: Facebook | Comitetul Olimpic și Sportiv Român
de Georgiana Adam    |    04 Mar 2023   •   20:03

La 15 ani, Sabrina Voinea a fost revelația Cupei Mondiale de la Doha.

Campioana europeană de junioare a dublat aurul la bârnă cu medalia de aur la sol.

„Cea mai mare dificultate (5.7), al doilea punctaj la execuţie (7.900) şi un total,13.600 cu care a Sabrina a câștigat detașat ultima finala a gimnastelor la cea de-a 15-a ediţie a concursului din Qatar”, spun reprezentanții Federației Române de Giomnastică.

Argintul a fost câștigat de Chiaki Hatakeda ( Japonia, 12.900), iar bronzul de Breanna Scott ( Australia, 12.800), notează Mediafax.

Sabrina, care este antrenată la lotul naţional de la București de mama ei, Camelia Voinea, și de Cristi Moldovan, face parte din programul "Ţară, ţară, vrem campioane!", coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu.

De două ori AUR pentru gimnasta Sabrina Voinea Maneca! Sabrina a debutat cu dreptul la seniori la Cupa Mondială de la...