Antena 3 CNN Sport Larisa Iordache a câştigat medalia de aur la bârnă, la Campionatul Mondial de Gimnastică din Cairo

Larisa Iordache a câştigat pentru România medalia de aur la bârnă, la Campionatul Mondial de Gimnastică organizat la Cairo, Egipt.

Sursa foto: Hepta
de Alin Tarnovschi    |    06 Iun 2021   •   19:51

Larisa Iordache a obţinut medalia de aur la bârnă, reuşind să câştige astfel a doua medalie la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Cairo, după medalia de bronz obţinută la paralele.

Larisa a câştigat aurul în finala de la bârnă şi, chiar dacă a căzut, a obţinut medalia de aur datorită dificultăţii exerciţiului, fiind notată cu 13,366, după ce în calificări obţinuse 14,000.

Gimnasta Maria Holbură, care este şi ea calificată la JO de la Tokyo, a fost rezervă la bârnă (11,200) şi sol (11,750).

Marian Drăgulescu, cel de-al treilea reprezentant al României la JO 2020, s-a retras din competiţia de la Cairo înaintea calificărilor la sărituri, din cauza unei contracturi la spate.

Gimnaştii sunt însoţiţi de antrenorii Lăcrămioara şi Cristian Moldovan (fetele), Ştefan Gal şi Marius Urzică (băieţii).