Simona Halep nu va participa la Roland Garros 2021

Jucătoarea româncă de tenis Simona Halep (numărul 3 WTA) nu va participa anul acesta la Roland Garros. Aceasta a suferit o ruptură musculară, după care încă se recuperează.

Sursa foto: Hepta
de Andreea Ştefan    |    21 Mai 2021   •   11:40

Simona Halep nu va putea participa la ediția de anul acesta a turneului de la Roland Garros.

Săptămâna trecută, aceasta a suferit o ruptură musculară profundă la gamba stângă, după care încă se recuperează. Medicii i-au spus că este imposibil să revină pe teren într-un timp atât de scurt.

Ediția din acest an de la Roland Garros este programată în perioada 30 mai – 13 iunie, potrivit gsp.ro.

Anunțul oficial al retragerii Simonei Halep de la Roland Garros a fost făcut de jurnalistul TVR Cristian Mîndru.

Este pentru prima dată când Simona Halep ratează turneul de la Roland Garros. Ultima dată când aceasta a lipsit de la un turneu de Grand Slam a fost la Wimblefdon 2010.

Simona Halep a suferit o accidentare teribilă la turneul WTA 1.000 de la Roma, în meciul cu Angelique Kerber (34 de ani, 26 WTA) din turul secund.

Aceasta a fost scoasă pe brațe de pe teren, iar adversara sa a venit să o ajute.

Jucătoarea română de tenis are ca obiectiv să câștige o medalie la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2021 (24 - 31 iulie), pentru care va avea timp suficient de a se recupera.