Antena 3 CNN Sport Tenis Surpriză de proporții la Roland Garros | Sorana Cîrstea, eliminată de Sloane Stephens

Cap de serie numărul 26, Sorana Cîrstea, 32 de ani, a părăsit, miercuri, turneul parizian, învinsă de Sloane Stephens, 29 de ani şi locul 64 WTA, scor 6-3, 2-6, 0-6.

Sursa foto: Getty Images
de Alexandra Ionescu    |    25 Mai 2022   •   19:49

În partida din turul secund, Sorana Cîrstea a început bine şi şi-a adjudecat primul set, 6-3, după 42 de minute. A început excelent şi setul al doilea, având un break avantaj, 2-0.

Din acel moment, Sorana n-a mai câştigat niciun game, cedând 12 game-uri la rând şi, implicit, jocul, în ciuda încurajărilor primite din tribune. Meciul a durat o oră şi 56 de minute.

Pentru sportiva din SUA a fost al doilea meci pe care l-a întors, la Paris, de la 0-1 la seturi. În primul tur, s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-2 în faţa nemţoaicei Jule Niemeier, informează Mediafax.

Sloane Stephens este sportiva pe care Simona Halep a învins-o în finala din 2018 de la Roland Garros. În 2017, Stephens a triumfat la US Open.