UPDATE 15.12 - Preşedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a precizat, luni, la finalul şedinţei Biroului Permanent Naţional PSD, că legea salarizării bugetarilor va fi finalizată şi supusă dezbaterii la începutul lui septembrie, după reexaminarea Codului Fiscal.
"La Legea Salarizării, calendarul este cel anunţat de doamna Rovana Plumb. De la 17 august până la finele lunii, după care urmează o perioadă de dezbatere publică, trecerea prin Guvern a actului şi apoi trimiterea în Parlament, pentru adoptare", a spus Liviu Dragnea, luni, după şedinţa de coaliţie.
Proiectul de lege a fost subiectul mai multor polemici, şi în contextul adoptării de către Guvern, pe perioada interimatului lui Gabriel Oprea, a unei ordonanţe privind majorarea salariilor pentru demnitari. Victor Ponta a susţinut, ulterior, că problema salariilor demnitarilor ar trebui discutată odată cu salarizarea bugetarilor, iar o nouă discuţie privind ordonanţa va avea loc în şedinţa de marţi a Executivului.
În ceea ce priveşte rectificarea bugetară, Dragnea a amintit că "discuţiile din BPN au fost continuate în coaliţie, susţinem în continuare domeniile importante, educaţia, sănătatea, infrastructura, nu se taie bani de la aceste domenii, pentru că sunt bani în plus. Azi continuă discuţiile între ministrul Eugen Teodorovici şi ceilalţi miniştri".
De asemenea, "despre Codul Fiscal, s-a decis, la datele de 24, 25 şi 26 august să fie convocat Parlamentul, pentru a analiza cererea de reexaminare a preşedintelui", a adăugat şeful interimar al PSD, Liviu Dragnea.
Ştiri video recomandate
Fanatik
Antena Sport
Observator News
Citește mai multe din Economic

Banca Mondială a revizuit în scădere previziunile privind avansul economiei românești. PIB-ul a crescut cu doar 0,8% anul trecutPublicat acum 1 ora si 46 minute
Camaro vs. Mustang, o colecție dedicată uneia dintre cele mai mari rivalități din istoria autoPublicat acum 1 ora si 55 minute
Contrabanda cu țigări a provocat o gaură de 500 de milioane euro în bugetul României, în 2025Publicat acum 3 ore si 57 minute
Modificări la Codul Fiscal din 1 ianuarie 2026: ANAF a anunțat cum se face acum plata eșalonată a datoriilorPublicat acum 4 ore si 23 minute