Vârsta biologică poate fi influențată. Ce recomandă specialiștii pentru o viață mai lungă și mai sănătoasă
Publicat acum 15 ore si 5 minute
Tot mai mulți dintre noi adormim după miezul nopții, iar specialiștii ne recomandă să mergem la culcare nu mai târziu de ora 23.00, altfel vom dezvolta o stare de oboseală cronică.
Experții au descoperit că în jurul orei 23, sistemul nervos central reduce tensiunea și pulsul, astfel că apare starea ideală pentru a ne băga la somn. De asemenea, se oprește complet producția de cortizol, motiv pentru care munca de noapte ne obosește foarte mult, scrie unica.ro.
Iată la ce riscuri te supui dacă mergi la culcare după ora 23.00: sistemul imunitar scade, cresc riscurile de boli cardiovasculare, apariția cancerului, dar și riscul de obezitate.