Atentatul s-a produs cu câteva ore înaintea plecării preşedintelui libanez în Siria. Bomba, plasată într-o valiză, a explodat la trecerea unui autocar folosit, în general, de soldaţi. Printre victime se numără nouă militari, dar şi un copil de opt ani. Peste 40 de oameni au fost răniţi. Atentatul nu a fost deocamdată revendicat. Premierul libanez a promis că teroriştii vor fi prinşi şi pedepsiţi.
Preşedintele parlamentului libanez consideră că atentatul avea scopul să împiedice ameliorarea relaţiilor cu Siria. Şeful statului libanez, Michel Sleimane, efectuează prima vizită la acest nivel la Damasc, de la retragerea trupelor siriene din Liban, în 2005. Pe agenda discuţiilor se află delimitarea frontierei comune, soarta libanezilor deţinuţi în Siria şi acţiunile grupărilor palestiniene pro-siriene cu baza în Liban.
Conducerea de la Damasc a menţinut, timp de câteva decenii, trupe în Liban şi a exercitat o puternică influenţă la Beirut, dar acum susţine că nu mai intervine în politica internă a ţării vecine.
Antena 3
Ştiri video recomandate