Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Echipa masculină de sabie a României, locul 3 la Cupa Mondială de la Atena

Echipa masculină de sabie a României, locul 3 la Cupa Mondială de la Atena

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
de M.T.    |    30 Apr 2012   •   11:15

Echipa masculină de sabie a României, din care au făcut parte Rareş Dumitrescu, Tiberiu Dolinceanu, Alexandru Sireteanu, Florin Zalomir şi Cosmin Hăncianu a ocupat locul 3 la concursul de Cupă Mondială de la Atena.

În meciul pentru ultimul loc de pe podium, scrimerii români au învins echipa Italiei cu scorul de 45-41.

În sferturile de finală ale competiţiei, România a trecut de Belarus (45-42), pentru ca apoi să fie învinsă de Rusia în semifinale (43-45).

Echipa Rusiei avea de altfel să câştige concursul, după ce a câştigat finala cu germania, scor 45-42.

În cadrul aceluiaşi eveniment, Rareş Dumitrescu a ocupat locul 3 în concursul individual dotat cu Cupa Akropolis.