Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal CM de handbal masculin: România a fost învinsă de Slovacia, scor 33-38

CM de handbal masculin: România a fost învinsă de Slovacia, scor 33-38

22 Ian 2011   •   19:33

Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă sâmbătă, la Kristianstad, de reprezentativa similară a Slovaciei, scor 33-38 (19-22), în primul meci pentru clasarea pe locurile 17-20, urmând a evolua pentru locurile 19-20, cu Tunisia, informează Mediafax.

România nu a avut o primă repriză prea bună, fiind condusă în majoritatea timpului de slovaci. Tricolorii au avut o singură dată avantajul, 6-5 (min. 8), egalând cu 3-4 minute înaintea pauzei (17-17 şi 18-18), dar fără a reuşi să-şi menţină ritmul, 19-22, după primele 30 de minute.

În repriza secundă, lucrurile au mers şi mai prost pentru elevii lui Vasile Stîngă. Şi-au pierdut concentrarea, luând la ţintă portarul advers. În plus, au ratat trei aruncări de la 7 metri. Cu patru minute înaintea finalului, tabela arăta 31-37, iar zarurile erau deja aruncate.

Tricolorii vor juca duminică (ora 17.30), pentru clasarea finală pe locurile 19-20, cu echipa Tunisiei, care a fost învinsă sâmbătă, de Austria, cu 26-25.

Sâmbătă se joacă şi primele meciuri din grupele principale.

Grupa I: Spania-Norvegia, Germania-Islanda, Franţa-Ungaria.

Grupa II: Croaţia-Argentina, Serbia-Suedia, Danemarca-Polonia.

Primele două clasate din fiecare grupă vor juca, încrucişat, semifinalele, iar celelalte echipe meciuri de clasament final, pentru locurile 5-12. Finalele pentru medaliile de bronz şi cele de aur vor avea loc în 30 ianuarie, ultima zi a CM din Suedia.