Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Minaur Baia Mare a câştigat finala mică a EHF European League

Minaur Baia Mare a câştigat finala mică a EHF European League

Minaur Baia Mare a câştigat finala mică a EHF European League, astăzi, după ce a învins echipa Herning-Ikast Håndbold, scor 33-31.

Sursa foto: Hepta
de Alin Tarnovschi    |    09 Mai 2021   •   17:29

Echipa feminină de handbal Minaur Baia Mare a obținut medaliile de bronz ale EHF European League, în cadrul turneului Final 4, învingând în finala mică pe Herning-Ikast Handbold cu 33-31.

Minaur Baia Mare a obținut prima medalie europeană la handbal feminin în istoria clubului, reușind să se impună duminică în finala mică a Final 4-ului EHF European League, în fața echipei daneze Herning-Ikast Handbold cu scorul final de 33-31 (16-19).

Băimărencele erau considerate favorite la câștigarea competiției, dar au fost învinse sâmbătă în semifinală de echipa franceză Nantes Atlantique Handball cu 36-34, care va disputa finala în compania echipei maghiare Siofok KC.

Cea mai bună marcatoare a băimărencelor în finala mică a fost Jovana Kovacevic, cu 11 goluri din 13 aruncări, după ce în semifinală a făcut un meci mult mai slab, reușind dor 2 goluri, notează Mediafax.

Turneul Final 4 al EHF European League a fost organizat anul acesta, în premieră, la Baia Mare.