Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Cupa României: UCM Reşiţa a câştigat primul trofeu din istoria clubului, în faţa lui HCM Constanţa

23 Mai 2010   •   00:25

UCM Reşiţa a reuşit să câştige, la Braşov, primul său trofeu din istoria clubului, după ce a învins, după executarea loviturilor de la 7 metri, pe HCM Constanţa, în finala Cupei României la handbal masculin.

Campionii au condus cu 15-13 la pauză, dar Reşiţa a reuşit o repriză secundă foarte bună, astfel că rezultatul a fost 26-26 la finalul timpului regulamentar.

S-a trecut la executarea aruncărilor de la 7 metri, unde Reşiţa a avut nervii mai tari. Pentru UCM au marcat Irimescu, Vaidasigan, Rohozneanu şi Stan, ratând Ghionea, în timp ce de la HCM au marcat Sadoveac, Csepreghi şi Sabou, ratând Toma şi Buricea.

Reşiţa a câştigat cu 30-29, luându-şi revanşa pentru finala pierdută anul trecut în faţa Stelei, 27-29. E primul trofeu pe plan intern al reşiţenilor, care în Europa au avut mai mult noroc, cucerind de trei ori consecutiv Challenge Cup.