Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Franţa - Croaţia, în finala Campionatului Mondial de handbal masculin

Franţa - Croaţia, în finala Campionatului Mondial de handbal masculin

31 Ian 2009   •   14:22

Principalele favorite ale Campionatului Mondial de Handbal masculin din 2009, Franţa şi Croaţia, vor disputa finala competiţiei, după ce în semifinale au trecut de Danemarca, respectiv Polonia.
Franţa (campioana olimpică) a învins Danemarca (campioana Europei) cu 27-22 (16-11) şi s-a calificat pentru a patra oară în finala unui campionat mondial. A doua semifinală de vineri, Croaţia - Polonia, s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 29-23 (14-13).
Duminică sunt programate cele două finale, după următorul program - finala mică, ora 16.00: Danemarca - Polonia; finala mare, ora 18.30: Franţa - Croaţia. România s-a clasat la această competiţie pe locul 15. Obiectivul iniţial al românilor era clasarea în primele 12 echipe al lumii, dar acesta a fost ratat după pierderea partidei cu Slovacia din faza grupelor.