Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal HCM Baia Mare a ratat calificarea în "sferturile" Cupei EHF

HCM Baia Mare a ratat calificarea în "sferturile" Cupei EHF

14 Feb 2010   •   23:01

Având de recuperat un handicap de cinci goluri după partida tur, HCM Baia Mare a pierdut şi manşa secundă din turul IV al Cupei EHF la handbal feminin cu SPR Lublin din Polonia. Băimărencele au fost învinse cu 30-27 şi au fost astfel eliminate din competiţie.

Elevele lui Ioan Baban au început bine partida şi păreau să fie în stare să întoarcă rezultatul din tur, scor 19-24, însă avansul de 7-3 din minutul 10 a fost cedat cu uşurinţă şi polonezele şi-au făcut fără probleme jocul.

"O înfrângere este dureroasă, dar trebuie să fim realişti şi să ne ştim puterile în acest moment. Felicit echipa din Lublin pentru calificare, îi doresc să ajungă chiar în finală, ca să ne bucurăm şi noi că ne-a învins o echipă campioană", a declarat Ioan Baban.

Au marcat pentru HCM: Geiger 9, Tatar 5, Pop 3, Pirvut 2, Kovacs 2, Amariei 2, Pomohaci 1, Osan 1, Klimek 1.