Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal HCM Constanţa a suferit a patra înfrângere consecutivă în Liga Campionilor

HCM Constanţa a suferit a patra înfrângere consecutivă în Liga Campionilor

Sursa foto: Foto: Mediafax
de M.T.    |    20 Oct 2011   •   11:34

HCM Constanţa continuă evoluţiile slabe din acest sezon al Ligii Campionilor. Handbaliştii constănţeni au suferit al patrulea eşec consecutiv în grupa C, 25-27 cu HC St. Petersburg, în deplasare, şi mai au şanse minime de calificare în faza următoare.

Victoria ruşilor nu a stat în niciun moment sub semnul întrebării, gazdele conducând constant în prima repriză la o diferenţă de 6 goluri (12-6, 13-7 şi 14-8). HCM a revenit înainte de pauză, când s-au apropiat la patru goluri, şi în partea a doua, când diferenţa a scăzut la două lungimi.

Chiar şi aşa, St. Petersburg şi-a păstrat calmul şi avantajul, în ciuda eforturilor lui Stavrositu şi Csepreghi sau a portarului Popescu, şi a obţinut prima victorie din actuala ediţie a Ligii Campionilor.

Cel mai bun marcator al campioanei României a fost Marius Stavrositu, care a înscris de 7 ori, la fel ca şi Alexey Shindin, principalul realizator al gazdelor.

Următorul meci al lui HCM Constanţa în Liga Campionilor va avea loc pe 19 noiembrie, în deplasare, cu Metalurg Skopje.