Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal HCM Constanţa, învinsă de Bosnia Sarajevo în Liga Campionilor la handbal

HCM Constanţa, învinsă de Bosnia Sarajevo în Liga Campionilor la handbal

26 Feb 2011   •   22:00

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a ratat calificarea în optimile de finale ale Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă în deplasare cu 24-23 de Bosnia Sarajevo în penultima etapă a grupelor. Pentru a merge mai departe, constănţenii aveau nevoie măcar de un rezultat de egalitate.

Meciul a început sub semnul echilibrului, la jumătatea primei reprize scorul fiind 5-5. Handbaliştii români au trecut la conducerea jocului şi, uşor-uşor, au reuşit să se desprindă pe tabelă, astfel că, în minutul 27, aceasta arăta 13-7 în favoarea constânţenilor. Gazdele au revenit însă, astfel că la pauză HCM avea un avans de numai două goluri, 13-11.

Partea a doua a fost dramatică. Bosniacii au egalat la 14, apoi s-a mers cap la cap până în final. Cu trei minute înainte de sfârşitul meciului, gazdele au preluat conduceea, 23-22, iar handbaliştii constănţeni nu au mai reuşit să întoarcă rezultatul, în ciuda faptului că au avut şi doi oameni în plus la un moment dat.