Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal HCM Minaur Baia Mare, eșec la debutul în Liga Campionilor

HCM Minaur Baia Mare, eșec la debutul în Liga Campionilor

20 Sep 2015   •   23:41

Echipa HCM Minaur Baia Mare a fost învinsă în deplasare de formația daneză Skjern Handbold, cu scorul de 32-28 (17-12), duminică, la "Skjern Bank Arena", în Grupa D, la debutul său în Liga Campionilor la handbal masculin, scrie agerpres.ro.

Minaur nu a reușit să se ridice peste forma mai slabă din acest început de sezon și a pierdut firesc pe terenul unei echipe puternice, care în ediția trecută a cupelor europene a ocupat locul al treilea în Cupa EHF. În prima parte, meciul s-a desfășurat sub semnul echilibrului, gazdele conducând la maximum un gol. Skjern s-a desprins după minutul 13, când s-a consemnat ultima oară egalitatea, 6-6, pentru ca la pauză danezii să conducă la cinci goluri, 17-12.

HCM Minaur s-a apropiat la două goluri, dar Skjern a rămas la cârma partidei și a câștigat în cele din urmă cu 32-28.

Marius Sadoveac a fost cel mai bun marcator al campioanei României, cu 8 goluri.