Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Înfrângere la limită în Rusia: HC Lada ? Oltchim 34-33, în Liga Campionilor

Înfrângere la limită în Rusia: HC Lada ? Oltchim 34-33, în Liga Campionilor

07 Noi 2008   •   18:07

Oltchim Râmnicu Vâlcea a pierdut partida disputată în Rusia, contra formaţiei HC Lada Togliatti, scor 33-34, în etapa a doua grupei C a Ligi Campionilor la handbal feminin. Deşi a avut şansa să câştige, conducând chiar la trei goluri diferenţă pe finalul reprizei a doua, Oltchim a cedat partida la limită, rusoaicele evoluând excelent pe final de meci.
Oltchim a început destul de slab meciul, a fost condusă cu 4-1 (min. 7) şi 7-3 (13), dar a reuşit egalarea, 8-8 (18), după o perioadă bună de joc, iar apoi chiar a trecut la cârma partidei, având 13-11 pe tabelă (26). Ultimele minute ale primei reprize au consemnat o cădere a vâlcencelor, iar Lada a intrat la pauză în avantaj, cu 15-13.
Şi partea secundă a început bine pentru gazde, care s-au distanţat la 20-15 (36). Oltchim a declanşat o cursă de urmărire, cu succes până la un moment dat, când echipa lui Rimanic a preluat conducerea (28-25 pentru vâlcence, min. 51). Finalul a aparţinut gazdelor, care au câştigat cu 34-33, chiar dacă Oltchim a ratat de două ori şansa egalării în ultimul minut.
În etapa următoare, Oltchim se va deplasa la Podravka Koprivnica, formaţie pe care o va întâlni pe 15 noiembrie 2008.