Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Liga Campionilor: Oltchim Râmnicu Vâlcea, învingătoare în Ungaria, cu un scor 30-23

09 Mar 2013   •   20:07

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia FTC Budapesta, scor 30-23 (15-15), în penultimul meci din grupa principală 2 a Ligii Campionilor.

Cu un lot deplasat la Dabas de doar 13 jucătoare, dar şi ameninţarea eliminării din cursa pentru semifinale, Oltchim a început cu curaj meciul cu FTC, cu două goluri ale lui Bulatovici. Gazdele au recuperat însă rapid, 3-2 (min. 3), cu Tomori în prim-plan. Două minute mai târziu, avantajul s-a mărit, 5-3, dar tot Bulatovici a redus, 5-4 (min. 6). La 6-4, antrenorul Vestergaard a cerut time-out, iar mutarea a fost de bun-augur, jucătoarele sale reuşind egalarea în minutul 10, 7-7, scrie Mediafax.

Cinci minute mai târziu, tabela arăta de asemenea egalitatea, 9-9, portarul Paula Ungureanu fiind înlocuită cu Navarro.

FTC a încercat din nou să se distanţeze, 11-9, dar Oltchim a egalat, 11-11 (min. 18) şi, mai mult, a fost privată de o aruncare de la 7 metri, după un fault asupra Iuliei Curea, nepenalizat de arbitrele franceze Bonaventura. Unguroaicele au reuşit să pună două goluri în plus pe tabelă, 13-11 (min. 24), dar au fost iar ajunse de ambiţioasa echipă a Oltchimului, 13-13 (min. 26), iar FTC a intrat rapid la time-out. Barbosa a reuşit un gol spectaculos pe contraatac, 13-14, iar Managarova i-a urmat exemplul, 13-15 (min. 27), aducând liniştea în rândurile fanilor unguri. Au urmat trei atacuri ratate de Oltchim, astfel că scorul pauzei a fost 15-15.

La reluare, gazdele au marcat primele, 17-15 (min. 33), dar Bulatovici şi Barbosa au ripostat, 17-17, iar Brădeanu a readus avantajul, 17-18 (min. 36), deşi Oltchim avea o jucătoare eliminată. Tomori a readus egalitatea, 18-18, iar când Pineau a înscris pentru 18-19, FTC a intrat la time-out (min. 37). Barbosa a dus avantajul la 18-20 şi tot ea a ratat ulterior un contraatac cu gol ca şi făcut, dar Bulatovici nu a pierdut apoi şansa de la 7 metri şi a dus scorul la 18-21 (min. 41). În poartă, Silvia Navarro avea deja 10 intervenţii. FTC a marcat primul gol după o secetă de 9 minute, 19-21, dar replica a venit rapid de la Pineau, 19-22, cu 15 minute rămase din meci. Curea a înscris şi ea după o schemă în viteză, 19-23 (min. 48) şi, treptat, a devenit clar că Oltchim nu mai poate pierde confruntarea, având deja şi moralul ridicat în faţa unei echipe căzute şi fizic şi psihic (20-25 şi 22-28).

Scor final, 23-30, iar Oltchim acumulează 6 puncte, la fel ca FTC, înaintea celei de-a doua partide din grupă, dintre Krim (6 puncte) şi Zvezda (0), programată duminică.

Marcatoare:

FTC - Tomori 7 goluri, Dajka 4, Szucsanszki 3, Szamoransky 2, Verten 2, Such 2, Szekereczes 2, Cifra 1

Oltchim
- Bulatovici 7 goluri, Barbosa 5, Managarova 5, Brădeanu 4, Manea 4, Curea 3, Pineau 2.

În primele patru meciuri din grupă, Oltchim a cedat în faţa unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, şi a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28, iar pe Zvezda a învins-o, cu 29-25, respectiv cu 26-23.

Oltchim mai are de jucat un singur meci, pe teren propriu, cu Krim (17 martie).

Primele două clasate în fiecare grupă vor obţine calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.