Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Oltchim Râmnicu Vâlcea a debutat cu o victorie chinuită în grupele Ligii Campionilor

30 Sep 2011   •   23:38

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea a debutat cu dreptul în grupele Ligii Campionilor, învingând echipa germană Buxtehuder cu 24-20.

Chiar dacă s-a impus la patru goluri, Oltchim a obţinut o victorie chinuită în faţa debutantelor germane, conturată în ultimele minute de joc, după o prestaţie modestă, cu multe greşeli.

Vicecampioana Germaniei a început mai bine întâlnirea şi a condus cu 1-0, 2-1 şi 4-2, dar vâlcencele aveau să intre în avantaj la cabine, scor 13-11.

Partea secundă a fost şi mai echilibrată şi Buxtehuder SV a reuşit să stea aproape şi chiar să conducă în minutul 48, cu 18-17. În ultimele şapte minute de joc nemţoaicele nu au mai marcat însă, iar Oltchim a profitat pentru a se desprinde pe tabela de marcaj.

Oltchim va juca următoarea partidă la Rm. Vâlcea pe 9 octombrie, cu Dinamo Volgograd.