Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România a învins şi Rusia la Cupa Mondială de handbal, scor 32-24

România a învins şi Rusia la Cupa Mondială de handbal, scor 32-24

Sursa foto: Agerpres
22 Sep 2010   •   23:25

România a câştigat cel de-al doilea meci de la Cupa Mondială de handbal, împotriva campioanei mondiale, Rusia, scor 32-24.

Echipa antrenată de Radu Voina a controlat meciul de la un cap la altul, fiind condusă o singură dată (1-2, min. 3). România a condus cu 4-2 (min. 7), 7-4 (11), 13-8 (23), iar la pauză diferenţa era de şase goluri pentru tricolore, 15-9. În partea secundă, România s-a desprins categoric, ajungând să conducă la 10 goluri în minutul 47, 25-15. România a câştigat în cele din urmă cu 32-24, în al doilea meci la Cupa Mondială, după victoria cu 21-20 de marţi, în faţa campioanei olimpice Norvegia, informează Agerpres.

Marcatoarele tricolore au fost Neagu 6 goluri, Amariei 5, Ardean 4, Moldovan 3, Nechita 3, Geiger 3, Manea 2, Chintoan 2, Ţăcălie 2, Paraschiv 2.

Joi, de la ora 15,00, România va întâlni formaţia Suediei.