Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România a învins Spania la CE de handbal feminin şi speră la semifinale

România a învins Spania la CE de handbal feminin şi speră la semifinale

Sursa foto: Foto: Mediafax
de N.B.    |    09 Dec 2012   •   19:06

Echipa naţională de handbal feminin a României a reuşit să învingă reprezentativa Spaniei, scor 31-26, păstrând şansele de calificare în semifinalele Campionatului European.

Elevele lui Gheorghe Tadici au condus tot meciul, în ciuda unui aparent echilibru în prima repriză. După ce au intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri (15-12), Neagu, Curea, Nechita, Meiroşu şi restul handbalistelor românce au forţat şi s-au desprins până la 10 goluri diferenţă.

Neagu a strălucit în această partidă, al şaselea gol al ei venind în minutul 43, 16-25, iar evoluţia sa a dat curaj şi coechipierelor. Treptat, a devenit clar că România nu mai poate fi învinsă (18-28, min. 50), iar succesul entuziasmant, deşi cam complicat pe final, din partida cu ibericele, 31-26, i-a mărit zestrea de puncte din grupă la 3. Spania, medaliata cu bronz de la JO de la Londra, a rămas cu 2 puncte.

După ce au avansat în grupele principale cu un singur punct, româncele aveau şanse mici la calificare, având nevoie de victorie în toate meciurile până la finalul acestei faze a competiţiei.

Marcatoare:

Spania - Begona Fernandez 5 goluri, Mangue 5, Beatriz Fernandez 4, Pena 4, Cuadrado 3, Pinedo 2, Barbosa 2, Martin 1

România - Neagu 7 goluri, Curea 6, Nechita 6, Brădeanu 5, Meiroşu 5, Stanca 2.

Tricolorele antrenate mai au de jucat cu Ungaria (marţi, ora 21.15) şi cu Germania (joi, 19.15).