Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România a obţinut locul 15 la CM din Croaţia, după 42-38 cu Rusia

România a obţinut locul 15 la CM din Croaţia, după 42-38 cu Rusia

27 Ian 2009   •   21:25

Naţionala masculină de handbal a României a învins selecţionata Rusiei cu scorul de 42-38 (25-21), marţi seara, în Sala ?Mate Parlov? din oraşul Pula, şi a ocupat locul 15 la Campionatul Mondial din Croaţia.
România a început foarte bine meciul cu ruşii, iar în minutul 3 scorul era de 3-0. Adversarii s-au apropiat la 4-3 (6), dar tricolorii au continuat să joace bine, iar diferenţa a crescut până la cinci goluri, 10-5 (11). Până la pauză, Rusia a mai fost o singură dată la un gol, 19-18 (24), dar în rest formaţia lui Aihan Omer a condus ostilităţile. La jumătatea meciului, scorul era favorabil echipei României, cu 25-21, după o repriză în care apărările celor două selecţionate nu au fost punctele forte.
În partea secundă, România şi-a mărit diferenţa la şapte goluri, 32-25 (41), dar ruşii au reechilibrat disputa pe fondul lipsei de concentrare din echipa noastră, scorul ajungând la 33-31 (45) sau 35-34 (51). Handbaliştii români s-au mobilizat apoi şi au reuşit patru goluri consecutive care au adus liniştea în tabăra noastră, asigurând un succes pe deplin meritat.
Au evoluat echipele:
România
Rudi Stănescu, Mihai Popescu - portari, Mihai Timofte (6 goluri), Adrian Petrea (7), Valentin Ghionea (7), Ionuţ Georgescu (6), Rareş Jurcă (3), Gheorghe Irimescu (8), Mihai Rohozneanu (3), Sandu Iacob (2), Marian Cozma. Antrenor: Aihan Omer.
Rusia
Oleg Grams, Alexei Kostigov - portari, Vasili Filippov (1), Oleg Skopinţev, Mihail Revin (1), Dmitri Kovalev, Aleksandr Cernoivanov (6), Alexei Rastvorţev (6), Alexei Kamanin, Samuel Aslanian (2), Timur Dibirov (12), Konstantin Igropulo (8), Vitali Ivanov (2). Antrenor: Nikolai Cigarev.