Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România a scăpat printre degete un rezultat mare la CM din China: 24-25 cu Norvegia

10 Dec 2009   •   14:43

România a înregistrat prima înfrângere la Campionatul Mondial de handbal feminin din China, pierzând la un singur gol disputa cu Norvegia: scor 24-25. Nordicele, campioane olimpice şi europene, şi-au adjudecat în urma acestei victorii primul loc în grupa C preliminară şi două puncte importante pentru grupa principală.

Meciul a fost echilibrat în prima parte, când România a condus cu 1-0 şi 2-1, însă Norvegia s-a distanţat până la cinci goluri în minutul 26. România a fost totuşi ţinută în joc de execuţiile individuale ale Cristinei Neagu, iar la pauză nordicele au intrat cu un avantaj de doar două goluri.

Paula Ungureanu a făcut minuni în poarta României, care în minutul 48 a egalat prin Lecuşanu şi tot prin aceeaşi jucătoare a trecut în avantaj. Precipitarea din jocul nostru a făcut apoi ca Norvegia sa revină la conducere, 22-20, în minutul 52, însă România a avut puterea să revină încă o dată şi să egaleze, 24-24, cu un minut înainte de final.

A urmat golul lui Noestvold, pentru Norvegia, iar portarul Haraldsen a apărat şutul expediat de Carmen Amariei în ultimele secunde de joc, astfel că fetele noastre rămân fără victorie în faţa nordicelor, într-un meci oficial, în ultimii şase ani.

Au evoluat echipele:
România: Paula Ungureanu, Florentina Stanciu - portari, Ramona Maier (2 goluri), Carmen Amariei (6), Adriana Nechita, Cristina Neagu (9), Iulia Puşcaşu, Ionela Stanca, Oana Manea, Cristina Vărzaru (3), Ada Moldovan, Adina Fiera, Clara Vădineanu, Melinda Geiger, Narcisa Lecuşanu (4). Antrenor: Radu Voina.

Norvegia: Katrine Lunde Haraldsen, Terese Pedersen - portari, Renate Urne, Ida Alstad (2), Heidi Loeke (1), Tonje Noestvold (5), Karoline Dyhre Breivang (2), Kari Mette Johansen (3), Marit Malm Frafjord (3), Tonje Larsen, Linn Kristin Riegelhuth (5), Tine Stange (2), Anja Edin (1), Camilla Herrem (1). Antrenor: Thorir Hergeirsson.