Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România, debut cu victorie la CM feminin de tineret. „Naţionala“ a învins Tunisia, scor 37-28

01 Iul 2012   •   21:53

Naţionala de handbal feminin tineret a României a învins duminică, la Brno,  reprezentativa Tunisiei, scor 37-28 (15-13), în primul meci din grupa D a Campionatului Mondial din Cehia, informează Mediafax.

Principalele marcatoare ale echipei României au fost Pricopi 6 goluri, Apipiei şi Florica, câte 5.

Tricolorele antrenate de Dumitru Muşi vor întâlni în continuare Brazilia (luni), Croaţia (marţi), Norvegia (joi) şi Olanda (vineri).

Primele patru clasate din fiecare dintre cele patru grupe vor juca în optimi, în 8 iulie, iar apoi câştigătoarele vor evolua în sferturi, programate două zile mai târziu.

Semifinalele CM din Cehia vor avea loc în 12 iulie, iar finalele pentru medalii în 14 iulie. Toate partidele, începând din faza sferturilor, se vor disputa la Ostrava.