Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România învinge Brazilia şi se califică în sferturile Campionatului Mondial de Handbal

Sursa foto: Foto: gsp.ro
13 Dec 2015   •   23:02

România este sigură că va ajunge în turneele de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după victoria superbă reuşită în faţa Braziliei, campioana mondială din 2013, scor 25 - 22.

După trei înfrângeri în ultimele trei meciuri din grupă, România avea nevoie de victorie, pentru a spera la o clasare decentă la actuala ediţie a Mondialelor. Totodată, calificarea în sferturi a venit după cel mai bun joc al echipei la actualul turneu. De această dată au funcţionat aproape perfect atât apărarea şi atacul, cât şi poarta, acolo unde Paula Ungureanu a avut numeroase intervenţii salvatoare.

"A fost o victorie muncită, meritată. Sunt mândră de fetele mele. Am ţinut o şedinţă importantă aseară, ne-am deschis una în faţa celeilalte. Vreau să joc o finală" a spus Gabriela Perianu la finalul partidei.

România va întâlni Danemarca, ţara gazdă, în sferturile de finală.