Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România învinge Ungaria şi îşi asigură practic calificarea în faza a doua a CM de handbal din China

07 Dec 2009   •   16:40

Echipa naţională de handbal feminin a obţinut, luni, o victorie extrem de importantă la Campionatul Mondial de handbal de la Suzhou. Româncele au învins reputata echipă a Ungariei după un meci cu multe schimbări de situaţie, în care au condus la nouă goluri şi au fost, apoi, aproape egalate. Inspiraţia Narcisei Lecuşanu a fost, însă, decisivă iar România obţine cea de-a treia victorie din tot atâtea meciuri în China.
După două meciuri "de antrenament" cu naţionalele statului Chile şi a Japoniei, România a intrat, luni, în focuri, cu un meci greu împotriva Ungariei. Dacă victoriile uşoare din primele două meciuri au avut rolul de a da încredere jucătoarelor lui Radu Voina, partida cu Ungaria a fost prima cu miză adevărată de la Suzhou.
Începutul de partidă a fost unul greu, iar în primele cinci minute româncele nu a reuşit să marcheze. Adversarele maghiare au condus pe tabelă chiar şi când erau în inferioritate numerică. Totuşi, jucătoarele române au echilibrat partida şi au ajuns, la finalul primei reprize, să conducă la o diferenţă remarcabilă, 16-7.
Din păcate pentru echipa noastră, repriza a doua a început excelent pentru unguroaice, care au făcut un tur de forţă şi au revenit de la 16-7 la 18-20. Defensiva arătat din ce în ce mai rău iar atacul s-a stins s-a stins şi el cu timpul. În aceste condiţii, scorul a devenit aproape egal, iar echilibrul s-a păstrat ceva timp pe tabelă. Moralul este, însă, unul din punctele forte al jucătoarelor noastre şi ultimele zece minute au însemnat revirimentul, diferenţa dintre România şi Ungaria crescând la 7 goluri. Finalul nu a adus o răsturnare de scor, iar româncele au bifat încă două puncte, care îi asigură practic calificarea în grupa principală a competiţiei.

Au evoluat echipele:

România: Paula Ungureanu, Florentina Stanciu - portari, Carmen Amariei, Adriana Nechita, Cristina Neagu (6 goluri), Iulia Puşcaşu (3), Ionela Stanca (5), Oana Manea, Cristina Vărzaru (4), Ada Moldovan, Adina Fiera (1), Clara Vădineanu, Narcisa Lecuşanu (12). Antrenor: Radu Voina.

Ungaria: Orsolya Herr, Melinda Pastrovics - portari, Szandra Zácsik (1), Orsolya Vérten (2), Zita Szucsánszki (4), Anikó Kovacsics, Anita Bulath (6), Valéria Szabó (4), Katalin Tóth, Tímea Tóth (7), Bernadett Bódi (1), Klára Szekeres, Adrienn Orbán, Gabriella Juhász, Zsuzsanna Tomori. Antrenor: Eszter Mátéfi.