Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România ? Ungaria 27-21, la Campionatul European de handbal feminin

România ? Ungaria 27-21, la Campionatul European de handbal feminin

03 Dec 2008   •   20:56

Selecţionata feminină de handbal a României a învins formaţia Ungariei cu scorul de 27-21 (11-9), miercuri seara, la Campionatul European din Macedonia, în Grupa A.
Cele două echipe au intrat mai greu în meci, primul gol venind abia în minutul 4, dar formaţia României s-a detaşat rapid pe tabelă (3-0, min. 6), graţie unei prestaţii excelente a Luminiţei Huţupan Dinu, care a făcut un meci mare. Cu un joc defensiv foarte bun, România a condus tot timpul în prima repriză, diferenţa maximă fiind de patru goluri (2-6, 3-7, 5-9), dar cu timpul unguroaicele au revenit şi s-au apropiat la un gol (8-9, min. 23, 9-10, min. 25). La pauză, România avea doar două goluri în plus, 11-9, din cauza lipsei de soluţii din atac. Echipa lui Radu Voina a ratat şi două aruncări de la 7 metri.
La reluare, avantajul tricolorelor a crescut la trei goluri, 12-9 (31), 15-12 (33), după care Ungaria a avut şansa egalării (min. 36), însă Gorbicz a ratat o aruncare de la 7 metri. A urmat o perioadă bună pentru noi, diferenţa ajungând la cinci goluri, 19-14 (min. 42), iar apoi chiar la şapte, 23-16 (47). Ungaria a mai redus din diferenţă, 24-20 (55) pentru noi, dar echipa României a obţinut în cele din urmă o victorie frumoasă, cu scorul de 27-21.
România va juca următorul meci în Grupa A, vineri 5 decembrie, cu Franţa (19:15).
Au evoluat echipele:
Ungaria
Katalin Palinger, Melinda Pastrovics - portari, Barbara Balogh (1 gol), Orsolya Verten (1), Zita Szucsanszki (1), Melinda Vincze (2), Anita Bulath, Anita Gorbicz (5), Piroska Szamoransky (2), Gabriella Szucs (1), Agnes Hornyak (2), Monika Kovacsicz (1), Zsuzsanna Tomori (5). Antrenor: Vilmos Imre.
România
Luminiţa Dinu, Paula Ungureanu - portari, Ramona Maier (3 goluri), Carmen Amariei (2), Daniela Crap, Cristina Neagu (5), Oana Manea (5), Valentina Ardean (4), Adina Fiera (3), Narcisa Lecuşanu (5). Antrenor: Radu Voina.