Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România va întâlni Suedia în semifinalele CE de handbal feminin

România va întâlni Suedia în semifinalele CE de handbal feminin

15 Dec 2010   •   20:49

România şi-a aflat adversara din semifinalele Campionatului European de handbal feminin, după ce Suedia a trecut cu 24-19 de Ungaria în ultimul meci al grupei principale II.

Cu opt puncte acumulate, Suedia nu mai poate fi ajunsă în clasament decât de Norvegia, ţară pe care a învins-o în meciul direct de duminică. Suedia şi-a asigurat astfel primul loc în grupa principală I şi va întâlni în semifinale naţionala României, ocupanta locului doi din grupa principală I.

Ungaria a condus mai tot meciul şi a intrat la pauză în avantaj, scor 12-10, însă nordicele au revenit încet şi sigur în repriza a doua, dorind astfel să evite eventualele calcule complicate din grupă.

În cealaltă semifinală se vor întâlni gazdele acestui turneu, Danemarca şi Norvegia, după ce acestea din urmă au zdrobit Olanda, 35-13, în ultimul meci al grupei.