Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal UCM Reşiţa a debutat cu victorie în Challenge Cup

UCM Reşiţa a debutat cu victorie în Challenge Cup

15 Noi 2008   •   20:47

Echipa de handbal masculin UCM Reşiţa a învins pe teren propriu, formaţia croată HRK Karlovac, cu scorul de 31-25 (14-14), în prima manşă a turului trei din Challenge Cup, competiţie câştigată sezonul trecut de jucătorii antrenaţi de Aihan Omer.
Pivotul Gheorghe Irimescu a primit cartonaş roşu, în minutul 29, pentru proteste la adresa celei de-a doua eliminări de două minute. Arbitrii muntenegreni care au condus meciul au fost fluieraţi îndelung, pentru deciziile favorabile oaspeţilor, chiar şi antrenorul reşiţenilor, Aihan Omer primind cartonaş galben.
După pauză, UCM a avut o altă atitudine în joc, mai apropiată de valoarea sa reală, conducând cu 8 şi chiar 10 goluri diferenţă. Croaţii au recuperat însă în ultimele cinci minute ale partidei, (26-24), astfel că finalul a fost dramatic. Scor final 31-25, sârbul Bojan Butulija, cu 8 goluri, fiind principalul marcator pentru UCM Reşiţa.
Returul meciului cu Karlovac va avea loc în Croaţia, în 22 noiembrie, de la ora 20.00.