Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal UCM Reşiţa a învins Steaua, 26-24, într-un derby jucat la Bucureşti

UCM Reşiţa a învins Steaua, 26-24, într-un derby jucat la Bucureşti

Sursa foto: ucm resita
05 Mar 2010   •   23:47

Steaua a fost învinsă vineri pe teren propriu de UCM Reşiţa la o diferenţă de două goluri, după o partidă cu numeroase răsturnări de situaţie. Cu internaţionalul Valentin Ghionea ca principală armă, reşiţenii au reuşit să îşi consolideze locul al doilea în faţa Stelei. HCM Constanţa este, însă, liderul campionatului.
Bucureştenii au arătat în multe momente ca o echipă capabilă să facă rău, iar Stavrositu (6 goluri) şi Răpciugă (5) au fost mereu ca doi ghimpi în coasta echipei reşiţene. Cu toate acestea, UCM a condus pe tabelă în cea mai mare parte a primei reprize, dar la pauză scorul era de 14-11 pentru Steaua. Imediat după reluare, echipa bănăţeană a reuşit să revină şi a dus scorul la 18-17. Cu toate că Steaua a mai preluat conducerea, UCM a putut să ţină meciul sub control şi să îşi adauge încă două puncte la zestre, totalizând acum 28, potrivit Mediafax.
Cel mai bun marcator al echipei a fost Ghionea, care a punctat de 7 ori, în timp ce Irimescu a reuşit 6 goluri.
Într-un alt meci al etapei, CSM Satu mare a învins "U" Transilvania Cluj cu 34-33. Urmează să se dispute: