Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Victorie la debutul în preliminariile CE 2010. Turcia ? România 29-35

Victorie la debutul în preliminariile CE 2010. Turcia ? România 29-35

31 Oct 2008   •   01:31

Naţionala masculină de handbal a României, condusă de Aihan Omer, a debutat cu dreptul în preliminariile Campionatului European din 2010, învingând cu scorul de 35-29 Turcia, joi seara, în deplasare la Antalya. Handbaliştii români vor juca următorul meci în preliminariile CE 2010 duminică, la Buzău, cu vicecampioana mondială Polonia, de la ora 11:00.
Primele minute au aparţinut formaţiei noastre, care a condus cu 3-1 şi 4-2, dar gazdele au reuşit să revină, având 5-4 pe tabelă. A fost singura dată când Turcia a condus, prima repriză fiind echilibrată până în minutul 20, când tricolorii au luat jocul pe cont propriu şi s-au desprins după au marcat de patru ori consecutiv (15-11), relatează Agerpres.
La reluare, diferenţa de pe tabelă a ajuns şi la şase goluri în favoarea echipei noastre, remarcându-se portarul Bârză, care a apărat şi o aruncare de la 7 metri. O serie de greşeli ale jucătorilor noştri a făcut ca scorul să devină 25-24 pentru România (min. 46). Tricolorii au strâns rândurile şi au marcat de cinci ori, primind un gol, avantajul ajungând la 30-25 (min. 53). În final, o victorie meritată şi muncită a tricolorilor, cu scorul de 35-29.