Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Victorie la scor pentru Oltchim în meciul cu Lada Togliatti

Victorie la scor pentru Oltchim în meciul cu Lada Togliatti

05 Ian 2009   •   00:10

Echipa feminină de handbal Oltchim Rm. Vâlcea a învins clar formaţia rusă Lada Togliatti, cu scorul de 30-19 (13-9), duminică seara, în etapa a patra a Ligii Campionilor, Grupa C. Oltchim s-a răzbunat astfel şi pentru rezultatul din partida tur, când Lada s-a impus cu 34-33.
Primul sfert de oră al partidei a fost mai echilibrat, după care Oltchim s-a distanţat la patru goluri, diferenţă la care conducea şi la pauză, 13-9. În partea secundă, formaţia lui Ivica Rimanic a ajuns la un avans de opt goluri pe tabelă, 18-10 (36), iar în ultimele cinci minute scorul a luat proporţii, vâlcencele reuşind faze de mare spectacol.
În alt meci din Grupa C, HC Podravka Vegeta Koprivnica a dispus de Larvik HK cu scorul de 32-27. În clasament, după patru etape, pe primul loc se află Oltchim, cu 6 puncte, urmată de Larvik HK, 4 p (+3), HC Podravka Vegeta, 4 p (-3), Lada Togliatti, 2 p.
Următoarele partide din grupă sunt Lada - Podravka (10 ianuarie) şi Larvik HK - Oltchim (11 ianuarie).