Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Victorie uriașă pentru România. SCM Craiova a cucerit Cupa EHF, la handbal feminin

Victorie uriașă pentru România. SCM Craiova a cucerit Cupa EHF, la handbal feminin

11 Mai 2018   •   21:40

SCM Craiova a cucerit Cupa EHF la handbal feminin, după ce a învins formaţia norvegiană Vipers Kristiansand cu scorul de 30-25 (19-12), vineri seara, în Sala Polivalentă din Craiova, în manşa a doua a finalei.

Formaţia din Bănie a câştigat dramatic trofeul, după ce portarul Yuliya Dumanska a apărat două şuturi consecutive cu câteva secunde înainte de final. Vipers se impusese în tur cu 26-22 în tur şi ar fi obţinut cupa dacă marca pe final.

SCM Craiova a dominat clar meciul, de la un capăt la altul, dar pe final oboseala acumulată s-a resimţit, iar nordicele s-au apropiat pe tabelă.

Echipa craioveană a condus cu 3-0 (min. 4) şi 4-1 (5), dar oaspetele au revenit, 5-4 (7). În min. 14, SCM Craiova s-a desprins în premieră la patru goluri, 10-6. La 11-8 (15), echipa antrenată de Burcea a reuşit o serie remarcabilă de cinci goluri, scorul devenind 16-8 (21). Gazdele au intrat la pauză cu un avans de şapte goluri pe tabelă, 19-12.

SCM Craiova a avut chiar nouă goluri în repriza secundă, 24-15 (38), dar Vipers a început o cursă contracronometru, s-a apropiat la şase goluri, 25-19 (42), apoi au venit la cinci, 28-23 (50), iar finalul a fost dramatic. Formaţia gazdă a pierdut mingea când mai erau 27 de secunde, dar Dumanska a avut două intervenţii remarcabile şi trofeul a fost câştigat de SCM Craiova.

Sursă: Agerpres