Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Nordul şi Sudul îşi vor desemna câte o finalistă la CM de rugby. Vezi programul sferturilor

02 Oct 2011   •   22:40

Duminică s-au disputat ultimele meciuri din faza grupelor la Cupa Mondială de rugby, iar tabloul sferturilor de finală a fost împărţit foarte simplu în două: emisfera de nord şi cea de sud.

Irlanda a învins Italia cu 36-6 şi va întâlni în următoarea fază Ţara Galilor, care a zdrobit Fiji cu 66-0 în ultimul meci din grupe.

Argentina a trecut mai greu de Georgia, scor 25-7, şi va juca cu Noua Zeelandă. Ţara gazdă a învins cu 79-15 Canada, însă rezultatul a fost umbrit de anunţul conform căruia "All Blacks" au rămas fără Dan Carter pentru restul partidelor.

Singura consolare a neo-zeelandezilor este că victoria Irlandei a pus marea rivală Australia pe o rută mai grea spre finală, cele două echipe putând să se întâlnească chiar în semifinale. Australia trebuie însă să treacă de campioana en-titre şi câştigătoarea grupei D, Africa de Sud.