Antena 3 CNN Sport David Popovici a pierdut în finala de 200 de metri, la Europenele de la Otopeni. Românul, clasat pe locul 4

David Popovici a ratat podiumul, după ce s-a clasat pe locul 4 în finala de 200 de metri liber, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni.

Sursa foto: Profimedia Images
de Redacția Antena 3 CNN    |    09 Dec 2023   •   19:22

Update: David Popovici s-a calificat, sâmbătă seara, în finala probei de 100 m liber. Potrivit Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, în semifinala de sâmbătă seara, David Popovici a înregistrat timpul de 46.48 s. Finala este programată duminică.

Din păcate, David Popovici s-a clasat pe locul 4 la proba de 200 de metri în bazin scurt, la Europenele de la Otopeni.

Românul a fost cronometrat cu timpul de 1 min 41 sec 52/100, fiind depășit de britanicii Matthew Richards, 1 min 41 sec 01/100, James Guy, 1 min 41 sec 12/100, şi de lituanianul Danas Rapsys, 1 min 41 sec 15/100.

La semifinala de 100 de metri liber, David Popovici a obținut al doilea timp.

La această probă, sportivul român a fost înregistrat cu timpul de 46 de secunde, după italianul Alessandro Miressi.