Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Cu un picior în grupele Europa League: Rapid revine şi învinge categoric la Wroclaw

Sursa foto: Foto: GSp.ro
19 Aug 2011   •   00:57

Rapid Bucureşti a învins pe Slask Wroclaw cu scorul de 3-1 în deplasare, în prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal, şi este aproape calificată în grupele competiţiei.

Giuleştenii au avut puţine emoţii în debutul partidei, când echipa gazdă a reuşit să deschidă scorul prin Sebastian Mila, din lovitură liberă, dar Grigore, Roman şi Apostol au întors rezultatul şi chiar au oferit o victorie confortabilă pentru echipa lui Răzvan Lucescu.

Nicolae Grigore a restabilit egalitatea, în minutul 24, şi până la pauză rapidiştii au mai irosit două situaţii prin Surdu (31, 40), care au încadrat reuşita lui Roman din minutul 34.

În repriza a doua, Alexa s-a remarcat printr-un şut năprasnic din afara careului, care a trecut puţin peste bara transversală, Surdu a ratat o nouă ocazie, după care Rapid s-a desprins decisiv, în minutul 79, în urma unei faze prelungite de atac: Apostol a trimis în poartă din unghi, după ce portarul Kelemen a respins voleul lui Pancu.

Manşa a doua va avea loc la Timişoara, pe 25 august.