Europa League: Seara surprizelor şi a scorurilor mari

de M.T.    |    26 Iul 2013   •   08:26
Europa League: Seara surprizelor şi a scorurilor mari Foto: Intact Images/EPA

Meciurile retur din turul doi preliminar al Europa League au oferit câteva surprize mari, dar şi două rezultate rar întâlnite în competiţiile continentale.

Şocul serii de joi s-a produs în Olanda, acolo unde FC Utrecht a fost eliminată de luxemburghezii de la Differdange. Fosta echipă a lui Mihăiţă Neşu avea de recuperat înfrângerea neaşteptată pe care a suferit-o în prima manşă, scor 1-2.

Se părea că olandezii vor reuşi să întoarcă rezultatul, hattrickul lui Mulenga ducând scorul la 3-1 în minutul 55, însă oaspeţii au avut o revenire de senzaţie, iar partida s-a terminat la egalitate (3-3).

O altă revenire memorabilă au reuşit suedezii de la Gefle IF, care au câştigat cu 4-0 pe teren propriu meciul cu Anorthosis Famagusta, după ce pierduseră în Cipru cu 3-0. La oaspeţi, George Galamaz şi Dan Alexa au fost integralişti.

Gefle nu a fost singura echipă suedeză care a avut motiv să sărbătorească. După 2-2 în tur, BK Hacken a completat surpriza şi a învins cu 1-0 pe Sparta Praga, obţinând astfel calificarea în runda următoare.

O altă formaţie nordică, Breidablik (Islanda), a reuşit prima sa victorie în deplasare în cupele europene, 1-0 cu Sturm Graz, şi merge mai departe, după 0-0 în partida tur. În schimb, norvegienii de la Rosenborg părăsesc prematur competiţia, fiind eliminaţi de echipa scoţiană Saint Johnstone, împotriva căreia au remizat în deplasare (1-1), după ce fuseseră învinşi în urmă cu o săptămână.

Fosta adversară a Stelei, Maccabi Haifa, a reuşit scorul serii, impunându-se cu 8-0 în Azerbaidjan, în faţa lui Xazar Lankaran. La gazde, fostul dinamovist Scarlatache a fost schimbat la pauză, când israelienii conduceau deja cu 6-0, în timp de Adrian Piţ a rămas pe teren tot meciul.

Un alt rezultat mare s-a înregistrat în Scoţia, acolo unde Malmo a învins-o pe Hibernian cu 7-0, după ce, în urmă cu o săptămână, câştigase doar cu 2-0.

Singura dublă din turul doi preliminar al Europa League care s-a decis la loviturile de departajare a fost cea dintre FC Milsami Orhei (Moldova) şi FC Shakhtyor Soligorsk (Belarus). Ambele întâlniri dintre cele două echipe s-au încheiat cu acelaşi scor, 1-1, moldovenii, la care antrenor este Ştefan Stoica, reuşind să câştige la penaltyuri cu 4-2.

Europa League, Rezultate turul doi preliminar

AS Trencin (Slovacia) - IFK Goteborg (Suedia) 2-1, în tur 0-0
FC Milsami Orhei (Moldova) - FC Shakhtyor Soligorsk (Belarus) 1-1, 4-2 la pen, în tur 1-1
FC Minsk (Belarus) - Valletta FC (Malta) 2-0, în tur 1-1
Rubin Kazan (Rusia) - FK Jagodina (Serbia) 1-0, în tur 3-2
FK Rudar Pljevlja (Muntenegru) - Slask Wroclaw (Polonia) 2-2, în tur 0-4
MSK Zilina (Slovacia) - Olimpija Ljubljana (Slovenia) 2-0, în tur 1-3
GKS Piast Gliwice (Polonia) - Qarabag FK (Azerbaidjan) 2-2 d. prel, în tur 1-2
FK Turnovo (Macedonia) - Hajduk Split (Croaţia) 1-1, în tur 1-2
AS Jeunesse Esch (Luxemburg) - FK Ventspils (Letonia) 1-4, în tur 0-1
Sturm Graz (Austria) - Breidablik (Islanda) 0-1, în tur 0-0
FC Chikhura Sachkhere (Georgia) - FC Thun (Elveţia) 1-3, în tur 0-2
FC Pyunik (Armenia) - VMFD Zalgiris (Lituania) 1-1, în tur 0-2
FC Aktobe (Kazahstan) - Hodd (Norvegia) 2-0, în tur 0-1
Xazar Lankaran FK (Azerbaidjan) - Maccabi Haifa (Israel) 0-8, în tur 0-2
Inter Baku (Azerbaidjan) - Tromso IL (Norvegia) 1-0, în tur 0-2
Hapoel Tel-Aviv (Israel) - PFC Beroe Stara Zagora (Bulgaria) 2-2, în tur 4-1
BK Hacken (Suedia) - Sparta Praga (Cehia) 1-0, în tur 2-2
Slovan Liberec (Cehia) - Skonto FC (Letonia) 1-0, în tur 1-2
Gefle IF (Suedia) - Anorthosis Famagusta (Cipru) 4-0, în tur 0-3
Dacia Chişinău (Moldova) - Chornomorets Odesa (Ucraina) 2-1, în tur 0-2
PFC Botev Plovdiv (Bulgaria) - HSK Zrinjski (Bosnia) 2-0, în tur 1-1
FK Senica (Slovacia) - FK Mladost Podgorica (Muntenegru) 0-1, în tur 2-2
FC Utrecht (Olanda) - FC Differdange 03 (Luxemburg) 3-3, în tur 1-2
Prestatyn Town FC (Ţara Galilor) - HNK Rijeka (Croaţia) 0-3, în tur 0-5
Lokomotiva Zagreb (Croaţia) - Dinamo Minsk (Belarus) 2-3, în tur 2-1
Aalborg BK (Danemarca) - FC Dila Gori (Georgia) 0-0, în tur 0-3
NK Siroki Brijeg (Bosnia) - FC Irtysh Pavlodar (Kazahstan) 2-0, în tur 2-3
Debreceni VSC (Ungaria) - Stromsgodset IF (Norvegia) 0-3, în tur 2-2
Honved Budapesta (Ungaria) - FK Vojvodina (Serbia) 1-3, în tur 0-2
Standard Liege (Belgia) - KR Reykjavik (Islanda) 3-1, în tur 3-1
IBV Vestmannaeyjar (Islanda) - Steaua Roşie Belgrad (Serbia) 0-0, în tur 0-2
Linfield FC (Irlanda de Nord) - Skoda Xanthi (Grecia) 1-2, în tur 1-0
Hibernian FC (Scoţia) - Malmo FF (Suedia) 0-7, în tur 0-2
Saint Johnstone FC (Scoţia) - Rosenborg BK (Norvegia) 1-1, în tur 1-0
Derry City FC (Irlanda) - Trabzonspor AS (Turcia) 0-3, în tur 2-4
KKS Lech Poznan (Polonia) - FC Honka Espoo (Finlanda) 2-1, în tur 3-1
FK Sarajevo (Bosnia) - FK Kukesi (Albania) 0-0, în tur 2-3

x close