Antena 3 CNN Sport Fotbal extern FC Vaslui, prima echipă românească eliminată din cupele europene. AEK merge în grupe

27 Aug 2009   •   22:54

FC Vaslui a visat frumos şi a rezistat eroic timp de 45 de minute în Grecia. Căldura, oboseala, poate şi valoarea, şi-au spus însă cuvântul în repriza secundă, când AEK Atena a tranşat calificarea, nelăsând nicio speranţă pentru finalul partidei pentru moldoveni.

După victoria cu 2-1 de la Vaslui, echipa din Liga I şi-a pierdut avantajul în minutul 59 al partidei retur, când Manduca a deschis scorul. Cu 15 minute înainte de final, Scocco a reuşit să elimine orice emoţie pentru greci, în decurs de cinci minute, înscriind o ?dublă?. AEK Atena - FC Vaslui: 3-0.

Pentru al doilea sezon consecutiv FC Vaslui se opreşte astfel la ultimul hop dinaintea grupelor competiţiei, fie ea Cupa UEFA sau Europa League, şi o serie de 8 meciuri consecutive fără înfrângere în competiţiile europene şi-a găsit, de asemenea, finalul.

Au evoluat echipele:

AEK Atena: 23. Saja - 2 Araujo, 5. Majstorovici, 4. Geraldo, 7. Juanfran - 1. Kafes (8. Nsaliwa '72), 9. Leonardo (34. Tachtsidis '67), 11. Manduca, 14. Makos - 32. Scocco (15. Karabelas '85), 18. Blanco. Antrenor: Dusan Bajevici.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 15. Buhuş, 16. Zubar, 26. Farkas, 17. Bălace - 23. Pavlovici, 8. Zmeu (30. R. Costin '70) - 20. Ljubinkovici (21. P. Jovanovici '78), 80. Wesley, 10. Gerlem - 19. Temwanjera. Antrenor: Cristian Dulca.