Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România - Coreea de Sud 34-34. "Tricolorele" s-au trezit prea târziu şi vor juca pentru locurile 7-8 cu Germania

15 Dec 2009   •   16:44

Demoralizate după ratarea oricărei şanse de a mai ajunge în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin din China, fetele noastre au început slab partida cu Coreea de Sud, ultima din grupa a doua principală. Condusă cu 19-13 la pauză, România a revenit totuşi în mitanul secund şi a reuşit să obţină, cu emoţii, o remiză, scor 34-34.

Coreea a condus cu 21-13 la reluare, dar România a redus din diferenţă, marcând de patru ori la rând, pentru ca apoi ecartul de pe tabelă să ajungă la două goluri, 22-24, în minutul 46. În final, România a egalat, 32-32, iar în minutul 58 a fost şi 33-33. Coreea a marcat din nou, iar ultimul atac a aparţinut formaţiei noastre, care a reuşit să egaleze, după golul Narcisei Lecuşanu. Coreea a avut o bară în penultima secundă de joc.

Rezultatul avantajează însă Coreea de Sud, care cu 6 puncte se clasează pe locul trei, în faţa României. Echipa noastră va juca, în urma acestui rezultat, meciul de clasament pentru locurile 7/8 cu Germania. Partida va avea loc pe 17 decembrie, de la ora 12:30.

Au evoluat echipele:
România: Paula Ungureanu, Florentina Stanciu - portari, Ramona Maier (4 goluri), Carmen Amariei (5), Cristina Neagu, Iulia Puşcaşu (1), Ionela Stanca (3), Oana Manea (4), Cristina Vărzaru (6), Ada Moldovan (3), Adina Fiera (2), Maria Tivadar, Narcisa Lecuşanu (6). Antrenor: Radu Voina.

Coreea de Sud: Moon Kyeongha, Lee Minhee - portari, Woo Sunhee (8), Kim Ona (4), Lee Eunbi (2), Nam Hyunhwa, Jung Jihae (9), Kim Chayoun (3), Lee Seonmi, Yoo Hyunji, Kang Jihey, Myoung Bokhee, Park Hyegyung (2), Yu Eunhee (2), Moon Pilhee (4). Antrenor: Lee Jaeyoung.