Câștigătorii Galei Premiilor Superscrieri ediția a 8-a

26 Mar 2019   •   09:31
Câștigătorii Galei Premiilor Superscrieri ediția a 8-a

Jurnalistul Victor Ilie a fost marele câștigător al Galei Premiilor Superscrieri ediția a 8-a ce a avut loc luni seară în sala mică a Teatrului Național.

Investigațiile sale despre corupția din interiorul sistemului de sănătate Spitalul meu de stat și Institutul de Boli inventate publicate pe RISE Project i-au adus premiul Superscrierea Anului și locul I la categoria Investigație.

Lista premiilor

Superscrierea cititorilor - cel mai votat material dintre cele 38 de nominalizări, a mers către redacția Recorder pentru materialul Catedrala umilirii neamului.

Premiul juriului: redacția Să fie lumină

PORTRET:
PREMIUL I a fost împărțit între Diana Meseșan -Ca pe tine însuți - Scena9 și Elena Stancu, seria „Aveți grijă de copii” - Teleleu.eu
PREMIUL II: Irina Tacu, Nicăieri nu-i mai bine - Decât o Revistă
PREMIUL III: Valentin Schiopu, Dorina nu s-a dat cu Securitatea – PressOne

REPORTAJ:
PREMIUL I: Diana Meseșan, Sindromul Italia - Scena9
PREMIUL II: Nicole Root, fotografii de Andrei Pungovschi, Pentru tine, ceva veșnic - Decât o Revistă
PREMIUL III, împărțit între Andrei Crăciun, Profetul - Să fie lumină și Oana Moisill, Cei care pleacă - Recorder.ro

INVESTIGAȚIE:
PREMIUL I: Victor Ilie, Spitalul meu de stat și Institutul de Boli Inventate, RISE Project
PREMIUL II, împărțit între Bianca Felseghi, Suveica prin care guvernul Orbán finanţează campania de identitate a secuilor – PressOne și Liuba Sevciuc, Olga Ceaglei, Nicolae Cuschevici, Paradisul oligarhului - RISE Moldova
PREMIUL III: Ovidiu Vanghele, Paula Căbescu, Omul nostru din Monaco - Să fie lumină

OPINIE:
PREMIUL I: Oana Moisil, Pentru că nu e bine acasă - Decât o Revistă
PREMIUL II: Smaranda Balan, Statul în cap și statul în tăcere: două imagini cu copii din România, între Pitești și Sibiu - Republica.ro
PREMIUL III: Andrei Crăciun, Basarabia e România, dar Republica Moldova nu e - Recorder.ro

TV&VIDEO JURNALISM:
PREMIUL I: Andrei Udisteanu, David Muntean, „Nu e nimeni acasă”, Recorder.ro
PREMIUL II: Liuba Șevciuc, Iurie Sanduta, Brigada de mercenari - RISE Moldova
PREMIUL III: Liviu Tofan, Brașov 1987. Doi ani prea devreme – TVR

FOTOJURNALISM:
subcategoria FOTOGRAFIE DOCUMENTARĂ
PREMIUL I: Ioana Cîrlig, Nothing to Fear - ioanacirlig.ro
PREMIUL II: Mircea Reștea, Oamenii de pe Pirita - DoR & Documentaria
PREMIUL III: Octav Ganea, Emigranți - Inquam Photos

subcategoria FOTOGRAFIE DE NEWS
PREMIUL I: Ioana Moldovan, Miss & Mister Down - ioanamoldovan.blogspot.com
PREMIUL II: Ovidiu Matiu, Lăsatul de sec - Inquam
PREMIUL III: Radu Tuţă, Protest Piata Victoriei 10 august 2018 – Agerpres

x close