Lista primarilor din județul Iaşi, primele rezultate la alegerile locale 2020

de Dana Musceleanu    |    28 Sep 2020   •   13:35
Lista primarilor din județul Iaşi, primele rezultate la alegerile locale 2020

Pentru prima dată după Revoluție, PNL Iași a obținut mai multe mandate de primar decât PSD. În urma alegerilor din 27 septembrie, unde capitala Moldovei a înregistrat o prezenţă la vot de 37, 28 %, PNL şi-a ajudecat 52 de primării, PSD – 43, USR – 3, PMP -1.

La nivelul oraşelor din judeţul Iaşi, în Paşcani şi Podu Iloaiei primarii în funcţie au pierdut alegerile. 

Iată lista noilor primari din judeţul Iasi:

Iași - Mihai Chirica (PNL)
Pașcani – Marius Pintilie (PNL)
Târgu Frumos – Ionel Vatamanu (PSD)
Hârlău - Gheorghiță Curcă (PSD)
Podu Iloaiei – Ioan Alexa (PNL)
 

Alexandru Ioan Cuza – Aurelian Gherghuț (PNL)
Andrieșeni – Maricel Turcu (PMP)
Aroneanu – Benoni Moruzi (PNL)
Balș – Constantin Golduț (PNL)
Bălțați – Vasile Aștefanei (PSD)
Bârnova – Mihai Bălan (PNL)
Belcești – Dumitru Tănasă (PSD)
Bivolari – Liviu Teodorescu (PSD)
Brăești – Vasile Butnariu (PNL)
Butea – Anton Anti (PSD)

Ceplenița – Dumitru Laiu (PNL)
Ciortești – Alina Apostol (PNL)
Ciurea – Cătălin Lupu (PSD)
Ciohorăni – Ticu Simion (PSD)
Coarnele Caprei – Mihai Țibucanu (PNL)
Comarna – Constantin Grădinaru (PNL)
Costești – Aurel Doacă (PSD)
Costuleni – Mirică Dodan (PNL)
Cotnari – Vasile Crețu (PSD)
Cristești – Vlad Pintili(PNL)
Cozmești – Petrică Baltag (PSD)
Cucuteni – Pamfilică Brânză (PSD)

Dagâța – Mirel Damaschin (PNL)
Deleni – Dumitru Prigoreanu (PNL)
Dobrovăț – Cătălin Martinuș (PNL)
Dolhești – Dorin Butnariu (PSD)
Drăgușeni – Viorel Ciobotaru (PSD)
Dumești – Mihai Cocoveică (PNL)

Erbiceni – Ionel Lungu (PSD)
Fântânele – Sorin Chelariu (PSD)
Focuri – Viorel Murariu (PSD)
Golăești – Costel Manoliu (PNL)
Gorban – Dănuț Rotaru (PSD)
Grajduri – Constantin Zamfirache (PSD)
Gropnița – Ionel Oneaga (PNL)
Grozești – George Cristea (PSD)

Hălăucești – Petru Burbulea (PNL)
Hărmănești – Ioan Secrieru (PNL)
Heleșteni – Constantin Hîra (PSD)
Holboca – Neculai Pamfil (PNL)
Horlești – Mihai Cadar (PNL)

Ion Neculce – Gheorghe Văleanu (PSD)
Ipatele – Elena Lipșa (PSD)
Lespezi – Ioan Lazăr (PNL)
Lețcani – Stelian Turcu (PNL)
Lungani – Ioan Corobuță (PSD)

Mădârjac – Dan Ghebuță (PSD)
Mircești – Leon Bălteanu (USR-PLUS)
Miroslava – Dan Niță (PNL)
Mironeasa – Elena Curcudel (PNL)
Miroslovești – Constantin Cojocaru (PSD)
Mogoșești – Rodica Popa (PNL)
Mogoșești-Siret – Damian Butnariu (independent)
Moșna – Georgel Popa (PNL)
Moțca – Constantin Hobincă (PSD)
Movileni – Dan Hodoroabă (USR-PLUS)
Oțeleni – Felician Gherăescu (PSD)

Plugari – Paul Mursa (PNL)
Popești – Vasile Lupu (PNL)
Popricani – Ion Tănasă (PNL)
Prisăcani – Ghiocel Stanciu (PSD)
Probota – Constantin Zamisnicu (PNL)
Răchiteni – Petre Doboș (PNL)
Răducăneni – Viorel Ilie (PSD)
Rediu – Ciprian Grosu (USR-PLUS)
Românești – Ioan Stegariu (PNL)
Roșcani – Ginovel Gheorghiu (PSD)
Ruginoasa – Dănuț Nechifor (PSD)

Scânteia – Mihai Darabană (PNL)
Șcheia – Dănuț Ababei (PSD)
Schitu Duca – Grigore Corciovă (PNL)
Scobinți – Gheorghe Hrițcu (PNL)
Sinești – Petru Holicov (PNL)
Sirețel – Gelu Șpaiuc (PSD)
Stolniceni-Prăjescu – Costel Hugianu (PNL)
Strunga – Sorin Lazăr (PSD)
Șipote – Constantin Puiu (PSD)

Tansa – Daniel Voinescu (PNL)
Tătăruși – Costel Iosub (PSD)
Todirești – Ovidiu Droancă (PNL)
Tomești – Ștefan Timofte (PNL)
Trifești – Alexandru Ivănucă (PNL)
Țibana – Gheorghe Rotaru (PSD)
Țibănești – Neculai Munteanu (PNL)
Țigănași – Iulian Chirilă (PSD)
Țuțora – Cristinel Albu (PSD)
Ungheni – Iulian Marcu (PNL)
Valea Lupului – Liviu Dulgheru (PNL)
Valea Seacă – Neculai Miron (PNL)
Vânători – Constantin Lupu (PSD)
Victoria – Daniel Crețu (PNL)
Vlădeni – Cătălin Brânzanu (PSD)
Voinești – Gheorghe Dobreanu (PSD)

Parteneri
x close