Antena 3 CNN Politică Ilie Bolojan, despre decizia judecătorului de la Curtea de Apel Ploiești: „Trebuie să pună pe gânduri sistemul de justiție”

Ilie Bolojan, despre decizia judecătorului de la Curtea de Apel Ploiești: „Trebuie să pună pe gânduri sistemul de justiție”

R.M.
1 minut de citit Publicat la 20:24 26 Apr 2025 Modificat la 21:07 26 Apr 2025
Ilie Bolojan a mai adăugat că, astfel de decizii, dacă nu sunt corectate de către sistem, „nu fac decât să compromită justiţia” / sursă foto: Hepta

Ilie Bolojan, președintele interimar al României, a comentat, sâmbătă, hotărârea judecătorului de la Curtea de Apel Ploiești, care a suspendat hotărârea CCR de anulare a alegerilor prezidențiale din decembrie 2024. El susține că „astfel de decizii trebuie să pună pe gânduri la modul serios sistemul de justiţie, pentru că există o răspundere a magistraţilor.”

Președintele interimar al României a fost întrebat, sâmbătă, la Prima TV, despre decizia magistratului de la Ploieşti, care a anulat o hotărâre a Curţii Constituţionale, deşi sistemul juridic din România nu prevede această posibilitate.

„Astfel de decizii trebuie să pună pe gânduri la modul serios sistemul de justiţie, pentru că există o răspundere a magistraţiilor pentru deciziile pe care le iau. Şi nu numai a magistraţilor, fiecare om care are o anumită putere de decizie trebuie să fie conştient că exercitarea acelei puteri trebuie făcută cu mare responsabilitate, pentru că anumite decizii pe care le ai pot să distrugă destine, pot să creeze probleme”, a declarat Ilie Bolojan.

Ilie Bolojan: Nu facem decât să afectăm speranţa în societatea românească

Ilie Bolojan a mai adăugat că, astfel de decizii, dacă nu sunt corectate de către sistem, „nu fac decât să compromită justiţia”.

„În felul acesta, din păcate, nu facem decât să afectăm, cum să vă spun eu, speranţa în societatea românească, în statul român, într-o lume mai bună, pentru că nu poţi să ai, să spunem, speranţă că o vei duce bine într-o ţară, dacă nu ai încredere în instituţiile acelei ţări şi în lucrurile de bază care sunt acolo”, a mai declarat Bolojan.

Reamintim că Înalta Curtea de Casație și Justiție a admis, vineri, recursul Curții Constituționale și a anulat decizia Curții de Apel Ploiești prin care se suspenda decizia de anulare a alegerilor prezidențiale de anul trecut.

CCR a depus recurs la decizia judecătorului de la Curtea de Apel Ploiești, cel care a decis suspendarea anulării alegerilor prezidențiale. De asemenea, CSM cere ca acestea să fie cercetat cu privire la săvârșirea unei eventuale abateri disciplinare.

Este al doilea recurs depus, după ce și Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești a depus aceeași cale de atac. 

 

Citește mai multe din Politică
» Citește mai multe din Politică
TOP articole