Antena 3 CNN Politică Alegeri prezidenţiale 2025 Grindeanu crede că Băsescu îi face un deserviciu lui Nicușor Dan prin sprijinul acordat: "Ar face bine să tacă"

Grindeanu crede că Băsescu îi face un deserviciu lui Nicușor Dan prin sprijinul acordat: "Ar face bine să tacă"

B.N.
2 minute de citit Publicat la 17:50 12 Mai 2025 Modificat la 17:51 12 Mai 2025
Grindeanu a fost întrebat la Parlament de ce PSD preferă neutralitatea în loc să-și asume un candidat la prezidențiale Foto: Agerpres

Prim-vicepreședintele PSD Sorin Grindeanu a susținut, luni, că unele declarații ale lui Traian Băsescu îi fac "deservicii" candidatului independent la alegerile prezidențiale Nicușor Dan și "îi irită" pe social-democrați, scrie Agerpres.

Grindeanu a fost întrebat la Parlament de ce PSD preferă neutralitatea în loc să-și asume un candidat la prezidențiale.

"Asta e o decizie luată, argumentată, săptămâna trecută de diverși colegi. Există anumite luări de poziție ale unor domni care de 20 de ani ne înjură, chiar de 25 de ani, ne spun cum e cu plăcuțele suedeze, cum îmi explică Băsescu mie cum să fiu european, care de 25 de ani ne spune acest lucru, eu fiind un tip care n-am nevoie de certificat european de la Traian Băsescu. Dacă vrea să nu irite PSD-iștii să tacă (Traian Băsescu - n.red). Fiindcă această tactică nu face decât să irite PSD. Eu cred că îi face un deserviciu lui Nicușor Dan. Traian Băsescu și toți cei care de 20 de ani ne înjură. Ar face bine să tacă'" a afirmat Sorin Grindeanu.

El a adăugat că face parte dintr-un partid care nu are nevoie de certificate de european de la Traian Băsescu sau de la alții.

"Fac parte dintr-un partid care când a condus România și Guvernul a dus România în NATO, a terminat negocierile cu Uniunea Europeană, în urmă cu șase luni am intrat în Schengen, nu-mi dă certificate Băsescu de european sau ne-european. De aceea, spun cu toată gura, deschis, dacă vor să atragă electoratul PSD, să nu scoată personaje de acest tip să ne explice cât de bine e cu o anumită opțiune, că nu face decât să irite", a declarat social-democratul.

Traian Băsescu a scris sâmbătă într-o postare pe Facebook că "Nicușor Dan va fi președintele României" și că "răcnetele patriotarde ale lui Simion şi ale 'suveraniştilor' lui, nu vor reuşi să ne întoarcă spre Est".

Prim-vicepreședintele PSD a spus că pe el îl interesează ce au de gând cei doi finaliști la alegerile prezidențiale pe domeniul Transporturi.

"Sigur că nu e atribuția directă a unui președinte, că știu foarte bine lucrul ăsta, dar i-am văzut într-o dezbatere, acum trei zile, amândoi au vorbit prostii. Și unul și altul. Mă interesează să știu că și în lunile viitoare din acest an și în anii viitori se asigură finanțare pentru un domeniu-cheie care a mers bine în acești ani. Asta m-ar decide pe mine. Am auzit prostii și bălării din partea amândurora", a explicat Grindeanu.

El a mai menționat că PSD va decide după alegerile prezidențiale în ceea ce privește viitorul Guvern, dar a exclus ca partidul său să colaboreze cu AUR. 

 

Citește mai multe din Alegeri prezidenţiale 2025
» Citește mai multe din Alegeri prezidenţiale 2025
TOP articole