Antena 3 CNN Best Bet cu Mircea Badea Nu mai e loc de pași greșiți pentru "cetățeni"

Manchester City e mai amenințată ca oricând în lupta la titlu. Mai are un singur punct avans în fața celor de la Liverpool.

Sursa foto: Hepta.com
de Redacția Antena 3 CNN    |    02 Apr 2022   •   10:30

Ultimele trei înfrângeri consecutive au afundat-o pe Burnely în Premier League.

E greu acum, să creadă că va lua puncte cu City, aflată în lupta la titlu. Managerul gazdelor, Sean Dyche, nu s-a confruntat, în cariera sa, cu niciun manager mai mult decât cu Pep Guardiola. Nu a reușit însă în 14 partide să ia decât un punct. City a câștigat ultimele 7 întâlniri directe cu Burnley, iar golaverajul este grăitor: 24-1.

Burnley nu a marcat în prima repriză în cinci din ultimele șase meciuri din Premier League.

Cu doar două victorii în ultimele patru meciuri, City a dat posibilitatea celor de la Liverpool să se apropie la vârful Premier League. Manchester City are un record remarcabil în deplasare, de la înfrângerea din prima etapă cu Tottenham: 11 victorii, 3 egaluri. Au o medie de 2,58 goluri pe meci în aceste partide.

”Clarets” nu a mai trecut de Manchester City din martie 2015, pierzând ultimele nouă partide.

City concurează pe trei fronturi: în sferturile de finală al Ligii Campionilor, unde va întâlni Atletico Madrid, în campionat și Cupa Ligii, acolo unde se luptă cu Liverpool.

Burnley

Pope - Roberts, Tarkowski, Long, Taylor - Lennon, Westwood, Brownhill, McNeil - Weghorst, Cornet

Manchester City

Ederson - Walker, Stones, Laporte, Cancelo - De Bruyne, Rodri, Bernardo - Sterling, Foden, Mahrez

PREDICȚIE MIRCEA BADEA

BURNLEY-MANCHESTER CITY (sâmbătă, ora 17:00)

”Manchester City era deja mare câștigătoare! Uite că nu mai e așa de sigur. Și ei ar trebui să-i rupă cu bătaia pe Burnley”

PRONOSTIC: VH 2 (1.65 MOZZARTBET)