"Bătălia între diverse trusturi de presă nu intră în competenţa Guvernului. Afirmaţii că anumiţi miniştri sunt şantajaţi reprezintă nişte prostii. (...) Nu m-a şantajat nici Băsescu, nici Antena 3, nici altcineva. Nici pe mine, nici pe alţi miniştri", a declarat, luni, premierul Victor Ponta.
Şeful Guvernului a vorbit, în acest caz, despre libertatea presei, însă nu a admis afirmaţiile RTV.
"Presa e liberă şi poate să viseze, să inventeze ce vrea despre şantaje, dar când eşti parlamentar al USL nu ai această libertate. Poţi să fii din nou jurnalist", a spus Victor Ponta.
Postul de televiziune România TV, deţinut de PSD-istul Sebastian Ghiţă, a atacat Antena 3, spunând că mai multe vedete au şantajat membri ai Guvernului.
Antena 3 dă în judecată România TV pentru difuzarea unor informaţii false cu scopul de a prejudicia imaginea postului nostru de televiziune. În acelaşi timp, Antena 3 va sesiza CNA, cerându-i să studieze inclusiv justeţea menţinerii licenţei postului România TV. Asta în condiţiile intensificării acţiunilor de manipulare şi defăimare prin difuzarea de informaţii false.
Ştiri video recomandate
Fanatik
Antena Sport
Observator News
Longevity Magazine
Citește mai multe din Politică


Radu Miruță are adeziune la PSD din 2005. Ministrul USR spune că a semnat niște documente doar ca să meargă gratis la mare cu PSDPublicat acum 13 ore si 52 minute
România îi cere Iranului să oprească atacurile din Orientul Mijlociu și Cipru. Însărcinatul cu afaceri a fost convocat la MAEPublicat acum 15 ore si 49 minute
România a fost invitată la discuțiile cu Franța privind descurajarea nucleară. Țoiu: Decizia trebuie luată de Președinte și CSATPublicat acum 15 ore si 59 minute