Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Chicago Bulls, încurajaţi de Pippen şi Jordan, au câştigat derby-ul cu Detroit Pistons, 107-102 (VIDEO)

Sursa foto: Derrick Rose
11 Feb 2009   •   15:25

Rivalitatea dintre Chicago Bulls şi Detroit Pistons este una dintre cele mai puternice din NBA şi îşi are originile în anii '70. Totuşi echipa de aur a celor de la Bulls şi "Bad Boy" Pistons au aruncat în aer conflictul în preajma anului 1990.
Marţi a avut loc cea mai nouă întâlnire între echipele rivale, meciul fiind câştigat cu 107-102 de "Taurii" din Chicago. Fostele glorii ale baschetului din "The Windy City", Scottie Pippen şi Michael Jordan, au susţinut din tribune fosta lor echipă, încurajând jucătorii cu discursurile lor de la pauză.
Meciul a fost foarte spectaculos, Bulls reuşind să se desprindă vâştigător abia în ultimul minut, într-un moment în care Pistons conduceau cu 100-97. Derrick Rose a fost, însă, foarte eficient şi a avut grijă ca echipa în echipamentul roşu să fie cea câştigătoare. Chiar dacă Rose nu a avut un meci incredibil ca număr de puncte marcate, 23, el impresionează prin calitatea aruncărilor sale, el marcând de 10 ori din 15 încercări. În tabăra adversă, rezerva Richard Hamilton a făcut un meci foarte bun, cu 30 de puncte marcate, dar nu a putut împiedica înfrângerea.
Detroit ajunge, astfel, la a doua înfrângere consecutivă, urmând să întâlnească miercuri Atlanta Haws într-un meci pe care trebuie să-l câştige pentru a nu intra într-o criză de formă.